Министар одбране Братислав Гашић посетио је припаднике Министарства одбране и Војске Србије у Централноафричкој Републици. Српски припадници МО и ВС ангажовани су у две мултинационалне операције у тој земљи. Министар одбране састаће се и са представницима генералног секретара УН задуженим за мултинационалне операције и званичницима мисија MINUSCA под мандатом Уједињених нација и EUFOR RCAкоју води Европска унија. Ово је прва посета једног српског министра одбране снагама УН и ЕУ у Централноафричкој Републици. То је показатељ да Србија и Министарство одбране пружају апсолутну подршку мировним напорима чиме се наглашава значај међународних мисија.
У мисији MINUSCA српску заставу на униформи носи 72 припадника МО и ВС, од чега су 20 жене. Није занемарљив податак да смо по броју жена у строју испред других контингената, чак и оних са више од хиљаду униформисаних лица.
У част дамама које су ангажоване у мисијама у Централноафричкој Републици и поводом посете министра одбране Братислава Гашића, командант српског контингента пуковник Миливоје Пајовић приредиће свечану вечеру. Министар Гашић припадницама српског и других контингената уручити пригодне поклоне.
У мисији EUFOR RCA, Србија са другим војним снагама Европске уније има ангажован четворочлани медицински тим у којем су три жене. Оне раде у кампу EU UCATEX заједно са француским, шпанским, италијанским, грузијским, пољским, естонским и другим колегиницама и колегама из европских војски.
Иначе, мисији MINUSCA трећа је по величини од 16 актуелних мировних мисија под мандатом УН. Војна болница нивоа 2 коју је Србија ангажовала у Централноафричкој Републици јесте наше најбројније ангажовање после мисије у Либану. Али по броју стручњака и специјалиста свакако најбројнија. Тринаест врхунских лекара са дугогодишњим стажом подржани са 34 медицинска техничара имају обавезу збрињавања близу 5000 УН особља ангажованих у главном граду Бангију. Поред тога, у саставу болнице налази се и AMET тим за медицинску евакуацију ваздушним путем, који је до сада имао више ангажовања у дубини територије Централноафричке Републике и ка другим афричким државама и болницама вишег нивоа. Наше медицинске снаге подржане су сопственом логистиком Војске Србије, а у штабу мисије раде и четири штабна официра.
Од 328 припадника Војске Србије колико је тренутно у 11 мировних мисија УН и ЕУ, 39 је жена, или скоро 12 посто, што је процентуални податак којим се може похвалити мало контингената.